Sárin blog - To čo si nechcem nechať len pre seba

Sárin blog

Vitajte a čítajte

linky

Moje staré stránky

Hľadať!

XML kanál (RSS 1.0) 
XML: Atom Feed 

« Máme právo súdiť názo… | Home | Bazové kvety »

Stretol som človeka, hovoril pravdu a bol sám. Aj ja chcem byť ako on!

20 05 15 - 09:28 Všetci sme vedeli, že Majka hovorí pravdu. Oklamali sme našu triednu. To čo sme urobili, bol podvod. Aj tak to však nikto nechcel priznať.
„ Prosím ťa, nebuď trápna,“ dohovárala so jej. „Čo je na tom také zlé, keď sme pri tom teste trochu podvádzali?“
„Trochu? Celá trieda mala ťaháky a odpovede sme už od včera poznali od áčkarov. Bolo to polročná písomka. Ona nám verila,“ namietala Majka. „Mali by sme sa priznať.“ Spomienky na základnú školu mi zostali rôzne a neodbytnosť Majky je jedna z nich. Keď som bola siedmačka, nechápala som Majkino správanie. Nechápala som ho ani dlho potom. Pýtala som sa, čo ju viedlo k tomu nepodvádzať. Pýtam sa aj teraz: „Prečo Ti Majka pravda, tá pravda vychádzajúca z Tvojho presvedčenia, stála za to, aby ťa tak často stavala do pozície outsidera?“ Možno som po čase pochopila, prečo Majka stála tak pevne za pravdou, vtedy možno banalitou, dnes možno za veľkými vecami. Milá Majka, i keď možno nedokonale, budem sa snažiť nájsť odpoveď na moju otázku, ktorá príliš dlho zostala nezodpovedaná.

Svoj život môžeme naplno žiť len v pravde. Celý svet, v ktorom žijeme: príroda, ktorá nás obklopuje; fyzikálne zákony vďaka, ktorým je všetko v pohybe; chemické väzby, ktoré nás držia pokope; toto všetko sme prijali ako pravdu. Áno, môžeme sa tváriť, že aj tieto veci sú relatívne, avšak náš život je na toto všetko veľmi konkrétne upätý. Bez týchto vecí by sme nedokázali žiť. Každý z nás je súčasťou tohto k dokonalosti smerujúceho systému. Ak nazývame tento systém zdokonaľujúcim sa, pretože je pravdivý, tak všetko čo nie je pravdivé, nie je dokonalé. Klamstvo je teda vo svojej podstate nedokonalé. Ako sa môže človek , súčasť zdokonaľujúceho sa evolučného systému stávať dokonalejším, ak sa dobrovoľne vďaka klamstvu stáva nedokonalým? Zdokonaľujúci sa a zároveň degradujúci? Toto je dôkaz, že klamstvo robí z človeka rozpoltenú bytosť. Človek, ktorý nemôže žiť naplno, pretože sám popiera evolúciu.

Ak človek dospeje k poznaniu pravdy, je povinný o nej hovoriť. Mnoho ľudí by istotne mohlo argumentovať, že k tomu ich nikto prinútiť nemôže. Ak občan Slovenskej republiky spácha zločin, ľudia, ktorý ho „utvrdzovali v predsavzatí“ sú považovaní za účastníkov zločinu. (Porov.: Trestný zákon SR para. 21). Nie je na mieste tvrdiť, že mlčanie je v poriadku. Svojim mlčaním dávame súhlas. Svojim mlčaním o pravde potvrdzujeme lož. Verím, že v živote každého človeka sú chvíle, kedy si môže vybrať medzi pravdou a klamstvom. Ak vo svojom živote dospejeme k pravde, ona sama by nás mala pohýnať šíriť ju ďalej.

Lož má krátke nohy. Toto známe a verím, že nie len slovenské príslovie naozaj asi najlepšie vystihuje podstatu mojej poslednej myšlienky. Nič, čo je postavené na klamstve nevydrží. Ak by sme napríklad začali popierať že 2+2=4, môže nám to chvíľu vydržať. Možno, že sa staneme na nejaký čas terčom obdivu a stelesnením odvahy. Aj tak však po nejakom čase prídeme na to, že ak skutočne chceme vychádzať z tejto teórie, prídeme do bodu, kedy sa všetko zrúti. Naše pokusy napodobniť dokonalosť budú zmätené zo stola. Prečo dodnes Európa nie je nacistická? Prečo na Slovensku nie je komunizmus? Prečo mali tieto
„ –izmy“ takú krátku trvanlivosť? Svet jednoducho zakričal: „Nie!“. Princíp týchto ideológií nemohol fungovať, pretože popieral základné pravdy o človeku. Klamstvo v stále zdokonaľujúcom sa svete nemá perspektívu, a preto každé klamstvo časom skončí.

Na základnú školu mám mnoho spomienok a mnohé ľutujem. Ľutujem aj to, že som vtedy nebola iná, Majka. Ľutujem, že som vtedy nestála za pravdou tak pevne ako ty. Ľutujem, že som nebola odvážny nositeľ pravdy. Ľutujem, že som nebola outsider. Viem, že čas nevrátim späť, no aj tak kdesi v kútiku duše túžim, aby som dnes mohla stáť v triede na tvojej strane.
Žádné komentáře

  
Pamätať si osobné informácie?

/ Textile

Aby sme zabránili spamovým záznamom v diskusii, vás prosíme o odpoveď na nasledovnú bezpečnostú otázku.
 

  (Register your username / Log in)

Notify:
Hide email:

Malé upozornenie: všetky HTML tagy okrem <b> a <i> budú odstránené. Odkazy a maily stačí vložiť zapísaním obyčajného textu.