nielen o nás...

Táto stránka je venovaná všetkým rodičom a deťom. Nechce byť len o našej rodine, ale je tu aj pre vás. Chce prispieť k tomu, aby bolo každému v našej rodine dobre. V prom rade nám samým, potom tým, ktorí k nám prichádzajú a napokon vám, ktorí ste ju navštívili takto virtuálne.

linky

Máriine stránky
Sárine stránky
Maminkine stránky
Tatikové stránky

Spev našich vtáčikov

Search!

XML: RSS Feed 
XML: Atom Feed 

« Návšteva | Home |

Z našej záhrady

09 12 09 - 22:10
Napriek tomu, že stromy v našej záhrade ešte nie su príliš veľké, rozhodli sme sa v zime na jeden z nich umiestniť vlastnoručne vyrobenú vtáčiu búdku. Celú zimu sme vtáčiky prikrmovali z dvoch kŕmidiel, ktoré máme v záhradke. Prichádzali hlavne sýkorky bielolíce a stehlíky pestré.
Nerobili sme si príliš veľké nádeje, že v búdke niečo zahniezdi. V našej záhrade je dosť rušno, po fajronte tam pracujeme a oddychujeme, hrajú sa tam stále deti. Keďže som si všimol pohyb sýkoriek okolo nášho domu, chcel som niekedy začiatkom mája skontrolovať obsah búdky, pretože som si nebol istý, či sme ju po zime vyčistili. Otvorím stiešku a s údivom som zistil, že na dne v hebkom hniezdočku sedí samička. Okamžite som búdku zatvoril. No vystrašená samička (po tom, ako dostala signál od samčeka, ktorý sedel na streche) odletela na najbližší strom. Zvedavosť mi nedala a tak som nazrel ešte raz. Hniezdočko bolo zatiaľ prázdne. V nasledujúcich dňoch sme s napätím čakali, či sa vtáčiky vrátia. Prišli a samička vysedela mladé. Počas hniezdenia sme do búdky nazreli dva razy.


Sledovali sme namáhavú prácu rodičov, ktorí prakticky bez prestávky na striedačku lietali do hniezda aby nakŕmili osem hladných krkov. A potom jedného pekného dňa za sprievodu vábenia začali juniori opúšťať našu búdku. Vyletelo sedem sýkoriek, jedno mláďa sme na druhý deň našli mŕtve v hniezde. Potešilo nás že sa rodinka asi o dva týždne vrátila a pod prístreškom, ktorý máme na dvore sa schovala pred hustým dažďom.
Druhá vtáčia rodinka, ktorá nás poctila svojím susedstvom bol párik žltochvostov. Začiatkom marca, keď prileteli som si všimol, že hľadajú chránené miesto na hniezdenie. Z detstva si pamätám na akých miestach si žltochvost stavia hniezdo. Tak som sa im pokúsil takéto zátišie pod strechou záhradného domčeka vyrobiť. A podarilo sa. Do troch týždňov už na plošinke na tráme pod strechou krytej zo zadnej strany doskou stavali hniezdo. Samička vysedela dve mláďatá.
Rodičia ich odchovali a vyviedli z hniezda. Žltochvosti nám na rozdiel od sýkoriek robili spoločnosť až do neskorej jesene. Odleteli niekedy v druhej polovici novembra. Zdá sa, že im na jar nevadilo, že hniezdia sotva 15 metrov od sýkoriek.
Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré, pod strechu sa nám nasťahoval párik vrabcov. Jedno mláďatko im vypadlo z hniezda a o osude ostatných toho veľa nevieme. Snáď sa im podarilo vyviesť nejakého potomka.

Aby bola partia úplná treba spomenúť stehlíka konopiara, ktorý si urobil hniezdo v tuji pred domom. V čase keď samička hniezdila na vajíčkach (pomerne neskoro - v polovici júla) sa Malackami prehnala ničivá smršť. Poškodila hniezdo, vtáčiky odleteli - aspoň dúfam - a viac sme ich nevideli. Tejto búrke padlo za obeť veľa vtákov. Pokúsili sme sa vtedy s deťmi v zámockom parku zachrániť jedno mláďa muchárika, ktorému sme vyrobili na strome náhradne hniezdo, ale myslím, že ho rodičia nenašli...
Keď sme na jeseň čistili obydlie sýkoriek, našli sme na dne búdky zachladnuté vajíčko. Takže našich malých sýkoriek mohlo byť až deväť.
To bol náš vtáčí príbeh tejto sezóny. Verím, že aj na budúci rok zažijeme podobné dobrodružstvo a už sa na to teším.
No comments

  
Remember personal info?

/ Textile

Aby sme zabránili spamovým záznamom v diskusii, vás prosíme o odpoveď na nasledovnú bezpečnostú otázku.
 

  (Register your username / Log in)

Notify:
Hide email:

Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.

 

Linkdump

sára/linkdump

Sára a jej literárny svet

mama/linkdump

Katka a jej kvetinky

dodi/linkdump

tata - Akela, vlk samotár

(more)

mary/linkdump

Mary a jej rozprávky