ako strom

Občas má človek pocit, že sa potrebuje vyžalovať, podeliť sa o niečo, čo je pre neho dôležité. Toto je teda moja bútľavá vŕba...

linky

Vlastná tvorba
Zopár mojich fotografií
OZ DaR - Deti a Rodina

Search!

XML: RSS Feed 
XML: Atom Feed 

« Malý človiečik | Home | Detské oči sú ako uhl… »

Koľko stojí dobré manželstvo

19 09 08 - 21:45 V materiáloch zaoberajúcich sa etickou výchovou sa uvádza, že pojem láska je dnes tak zdevalvovaný a jeho obsah je tak pokrivený, že je lepšie pre presné vymedzenie obsahu tohoto slova použiť výraz "prosociálne správanie". Napadlo ma aplikovať tento termín na vzťah muža a ženy, a to priamo na vzťah manželský. Tak vznikol zaujímavý myšlienkový experiment, kedy som nahradil "manželskú lásku" "manželským prosociálnym správaním". Skúsil som postupne aplikovať jednotlivé tézy prosociálneho správania na vzťah manželov. Nechcem teraz popisovať všetky z nich a ich použitie v rodine. Myslím, že je neoddiskutovateľnou pravdou, že hodnoty ako sebaúcta, pozitívne hodnotenie druhých, rozvíjanie citov, empatia či asertivita sú predpokladom plnohodnotného ľudského vzťahu. Rád by som si však všimol jednu vlastnosť, ktorá je predpokladom rozvoja všetkých ostatných. Je ňou schopnosť komunikovať. Alebo ešte lepšie povedané ochota komunikovať. Predstavte si teraz modelovú situáciu v takej normálnej slovenskej rodine. Rodičia, ktorí sa vrátia unavení z práce - volím zámerne lepší prípad, že obaja prídu domov, pretože inak nemá zmysel hovoriť o budovaní vzťahu - nestihnú spracovať konflikty dňa a už su zahltení novými výzvami: domáce úlohy detí, povinnosti týkajúce sa domácnosti, riešenie konfliktov medzi súrodencami a výchovné pôsobenie, hra a rozhovor s deťmi... V tom lepšom prípade nie je toto všetko sprevádzané zvukovou a obrazovou kulisou zapnutého televízora. Z vlastnej skúsenosti viem, že takýto (celkom normálny) deň potrebuje večer reflexiu. Veci treba vypovedať doriešiť, uzavrieť. Je len prirodzené, že to robíme s partnerom. Ak chceme, aby rozhovor priniesol svoje ovocie, je dôležité, aby tomu zodpovedali aj vonkajšie podmienky. Večer, keď deti už spia je čas keď pri poháriku vína a vzhľadom na vrcholiacu jar možno na balkóne či na terase môžeme v pokoji znovu otvoriť témy dňa, povedať nevypovedané, prípadne sa k niektorým situáciám vrátiť. Že vedľa nás na balkóne počúva zvedavá suseda? Aj keby áno, možno si z vášho rozhovoru niečo dobré zoberie. Nič nie je tak skryté, aby to raz nevyšlo na svetlo.
Mohli by sme sa domnievať, že žena je tá, ktorá sa potrebuje vyrozprávať, muž vraj chodí s problémami do jaskyne. Myslím, že je to tak trochu manipulačná povera - ako napríklad tá, že muži neplačú. Komunikácia je vlastná každému ľudskému stvorenie a koniec-koncov keď počúvame, tiež komunikujeme. Možno bude potrebné, aby manžel zobral niektoré problémy na seba. Keďže si s nimi sám nebude vedieť poradiť tak ich v tej svojej "jaskyni" odovzdá Bohu. Na záver tejto krátkej úvahy sa vrátim k jej titulu. Takže koľko stojí dobré manželstvo? Jeho hodnota je peniazmi nevyčísliteľná. Samo o sebe je sväté a našou láskou ho ďalej posväcujeme. Na to, aby sme týmto smerom vykročili, treba urobiť dve veci: nájsť si na seba denne čas, a to je niekedy veľmi ťažké a ... kúpiť v obchode fľašu dobrého vína. Pri troche skromnosti vystačí aj na týždeň a dostanete ju v akcii už od 100 korún. Máme to vyskúšané, je to dobrá investícia.
No comments

  
Remember personal info?

/ Textile

Aby sme zabránili spamovým záznamom v diskusii, vás prosíme o odpoveď na nasledovnú bezpečnostú otázku.
 

  (Register your username / Log in)

Notify:
Hide email:

Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.